• سخنرانی بزرگمهر حسین‌پور در رویداد تکانه اسفند 95

روز دوم تکانه ویژه جمعه 20 اسفند ماه 1395 در تالار ابن سینای دانشگاه تهران برگزار شد.

بزرگمهر حسین پور، کاریکاتوریست و کارگردان انیمیشن در رویداد تکانه سخنرانی خود را با موضوع «هر یک از ما یک کاریکاتوریست هستیم!» ارائه کرد. او گفت ذهن ما علاقمند است همه چیز را ساده کند و در آن نکته اغراق شده ای بیابد. هر چیزی که ما در ذهن خود به خاطر می آوریم، اغراق شده و ساده شده در خاطرمان نقش می بندد. مثلا نقشه ایران همیشه به شکل گربه در ذهنمان نقش می یابد. در ذهن ما بسیاری از افراد معروف و شخصیت ها نیز با نشانه هایی شکل گرفته اند که بیشتر هم نشانه های ظاهری اهمیت دارد؛ مثل اندازه بینی، حالت چشم ها و ابرو و...

حسین پور در ادامه اذعان کرد که مغز انسان علاقه دارد هر چیزی را برای ذخیره کردن ساده کند و اغراق کند. این یعنی هر یک از ما می توانیم کاریکاتور دیگران را بکشیم. کاریکاتور کشیدن شغل کاریکاتوریست هاست، نه انسان های عادی؛ چرا که در کاریکاتور نقطه ضعف ها عموماً دیده می شوند. قضاوت ما نیز عموماً به وسیله تصویری شکل می گیرد که در ذهن خود از طرف مقابل ساخته ایم. یعنی قضاوت ما بر اساس کاریکاتوری است که در ذهن خود ساخته ایم.

 

در صورتی که علاقمند هستید سخنرانی‌های تکانه را از نزدیک ببینید، سوالات خود را از سخنرانان بپرسید و با دیگران گفتگو، ارتباط و تبادل نظر داشته باشید، در رویداد تکانه شرکت کنید:

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل و شماره همراه خود را وارد کنید.